صفحه اول  اخبار اندیشه آخرین استفتائات آثار فقهی مرجع استخاره تماس با ما درباره ما
مرجع ما پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه http://marjaema.com
مطالب مهم
تبلیغات
اخبار
اوقات شرعی
اخبار حوزه و دانشگاه
» تأکید نماینده مجلس بر اجرای قوانین حوزه زنان
» گزارش تصویری از مراسم عزاداری و سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
» پیکر آیت الله موسوی اردبیلی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
» بیانیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پی حکم اخیر شیخ الازهر: کشتار غیر مسلمین در هر کجای دنیا شدیداً محکوم است
صفحه اول  >> اخبار >>
مرجع ما | گزارش تصویری از رونمایی مجازی از کتاب «جامع الشتات» تألیف فقیه محقّق و اصولی مدقّق آیت الله العظمی میرزا ابوالقاسم قمی معروف به میرزای قمی(قدّس‌سرّه)
بازدید این صفحه: 1816          تاریخ انتشار: 1399/12/9 ساعت: 07:05:05
گزارش تصویری از رونمایی مجازی از کتاب «جامع الشتات» تألیف فقیه محقّق و اصولی مدقّق آیت الله العظمی میرزا ابوالقاسم قمی معروف به میرزای قمی(قدّس‌سرّه)

موضوع: اخبار

 

جامع الشتات اثري فاخر و منحصر به فرد در فقه و احکام دينی است که از ابتداي کتاب الطهاره آغاز و تا انتهاي کتاب الديات، پايان می‌پذيرد. اين کتاب، احکام و مسائل فقهی را با سبک و سياقی متفاوت و در قالب استفتائات مردمی، ارائه کرده و با برخورداری از ويژگی استدلال و استنباط، برتری و ماندگاری خود را در بين مجامع فقهی، حفظ نموده است.

جامع الشتات از يک سو، به لحاظ تنوّع و تکثّر مسايل و فروعات فقهی، گسترة بسياری دارد و از سوي ديگر، کاربردي بودن مطالب و مسايل آن، جايگاه ويژهاي را در محافل علمي، فقهي و حقوقي به خود اختصاص داده است. حجم انبوهی از سؤالات در زمينة¬ مسايل اعتقادي، فقهي از طهارت تا ديات، دينی، اجتماعي، رجالی، حديثی، تفسيری و... با دارا بودنِ فروعات کثير و استدلالات قوی، اين کتاب را در رتبة منابع و مصادر اوليّـة کتب شيعی قرار داده است و به قول صاحب روضات الجنّات؛ علّامه خوانساری:

«انصافاً کتاب «جامع الشتات» از بهترين کتاب‌هايی است که در پاسخگويی به مسايل فقهی و غير فقهی نوشته شده و حقيقتاً مفيد‌ترين کتاب نسبت به عموم مردم و اهل فن است».

اين کتاب علاوه بر دارا بودنِ مباحث و مسايل مختلفِ فقهی و غير فقهی که آن هم با قلمی توانمند، نگاشته شده است، از فرهنگ، آداب و رسوم مردمان جامعه آن روز ايران حکايت‌ها، کُدها و سرنخ‌های با ارزشی را در خود جای داده که برای پژوهشگران تاريخ و فرهنگ و جويندگان چگونگی زندگی مردمان آن زمانه، بسيار مفيد و قابل اعتماد و استناد است.

اگرچه اين کتاب استفتائات مردمی بوده است ليکن تحقيق، دقّت و ژرف‌نگري صاحب اثر و استدلالات مُتقن ايشان در بسياري از جوابها به گونهاي است که از حدود و ثغور يک پاسخ عادی و عمومي خارج و اوجِ عظمتِ علمي و فقهي فقيه پُر آوازة شيعه؛ محقّق قمي (رضوان الله تعالی عليه) را به خوبي در فقاهت ثابت مي‏کند. گويا ميرزا در هر مسألهاي به أدني مناسبت و با يک جرقه به دنبال بهانهاي براي ورود به دقّتهاي علمي و استنباطي مسايل و موضوعات است تا زواياي پنهان و شقوق گوناگون آن را بشکافد و يا به چالش بکشد و رأي خود را در آنها به کرسي بحث و نظر قرار دهد. در اين ميان تسلّط و احاطة ميرزا بر متون و آراي فقها به خوبی مشهود است.

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر: 1399129305527
1399/12/9

Share

بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن