صفحه اول  اخبار اندیشه آخرین استفتائات آثار فقهی مرجع استخاره تماس با ما درباره ما
مرجع ما پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه http://marjaema.com
مطالب مهم
تبلیغات
اخبار
اوقات شرعی
اخبار حوزه و دانشگاه
» تأکید نماینده مجلس بر اجرای قوانین حوزه زنان
» گزارش تصویری از مراسم عزاداری و سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
» پیکر آیت الله موسوی اردبیلی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
» بیانیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پی حکم اخیر شیخ الازهر: کشتار غیر مسلمین در هر کجای دنیا شدیداً محکوم است
صفحه اول  >> اخبار >>
مرجع ما | فتوای هشت تن ازمراجع عظام تقلید درباره استفاده برخی مداحان ازکلمات غلوآمیزدرعزاداری سیدالشهدا (ع)
بازدید این صفحه: 4402          تاریخ انتشار: 1393/8/11 ساعت: 01:29:39
فتوای هشت تن ازمراجع عظام تقلید درباره استفاده برخی مداحان ازکلمات غلوآمیزدرعزاداری سیدالشهدا (ع)

حضرات آیات عظام شبیری زنجانی،سید سعید حکیم،صافی گلپایگانی ،موسوی اردبیلی،نوری همدانی،مکارم شیرازی،صانعی وسبحانی به پرسش شفقنا درباره به کاربردن کلمات غلوآمیز توسط برخی مداحان در ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) پاسخ داده اند.

موضوع: استفتائات

 

 

به گزارش مرجع ما (پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه)؛

 

در ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) بعضا دیده می‌شود که برخی مداحان از کلمات غلوآمیز درباره ایشان یا اصحاب باوفای ایشان استفاده می‌کنند و یا دیده می‌شود با تبدیل برخی آیات قرآن مثل (اناللحسین و اناالیه راجعون) به آن مقام شامخ ابراز ارادت نشان می‌دهند. دستور شرع مقدس در این موارد چیست؟ آیا عظمت و اهمیت عزاداری حضرت سیدالشهدا چنین غلو یا تبدیل‌هایی را مجاز می‌سازد؟ توصیه کلی درباره چگونگی و سبک برپایی عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) و اصحاب باوفای ایشان به مداحان و ذاکران و سخنرانان و برگزارکنندگان چیست؟

 

حضرت آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی
بسمه‌تعالی
در عزای حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام باید از مطالب صحیح استفاده شود و نباید از دروغ و یا کلمات غیرصحیح مانند «انّا للحسین و ....» استفاده شود. واعظان و مداحان سعی کنند مصائب و شخصیت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و اصحاب ایشان را با بیانی مناسب و رعایت کامل تقوا و بدون استفاده از موسیقی بیان کنند و از بیان مطالب ناصحیح برای جلب توجه عوام به شدت پرهیز کنند.


حضرت آیت‌الله العظمی سعید حکیم
بسم‌الله الرحمن الرحیم وله الحمد
پر واضح است که هدف سیدالشهداء علیه‌السلام از قیام و فداکاری محافظت از اصول اولیه دین مبین اسلام بوده است و لذا امیدواریم مؤمنان خود را در این عزاداری مقدس مقید به احکام و اخلاق و آداب شریعت که از سوی خداوند متعال نازل شده است بنمایند و از هرگونه لغزش و تصرف در کلماتی که در ظاهر با اصول اولیه اسلام هماهنگ نیست، پرهیز کنند مانند عبارتی که در سوال بیان شده، که ظاهر آن خلاف اصول عقاید مسلّم است، خداوند توفیق همگانی را برای مومنین در راستای اهداف بلند اسلام افزون بگرداند.

حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی
بسم‌الله الرحمن الرحیم
به طور کلی مداحان بزرگوار باید از غلو و خلاف واقع در مداحی و ذکر مصیبت حضرت سیدالشهداء و سایر ائمه علیهم السلام اجتناب کنند والله العالم.

حضرت آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی
بسمه‌تعالی
هرچند معانی حقیقی جملات مذکور مورد قصد گویندگان ارادتمند به اهل بیت (ع) نیست ولی برای جلوگیری از سوء‌استفاده شایسته است از امثال این تعابیر نسبت به معصومین و اولیاء خدا خودداری شود و تعبیرات غلوآمیز به کار نرود.


حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی
بسمه‌تعالی
لازم است در تمام عزاداری‌های حضرت سیدالشهداء علیهم السلام از هرگونه غلو و یا تفسیر آیات قرآن به آن نحوی که مرقوم داشته‌اید جدا خودداری شود، و همچنین لازم است که تمام مراسم عزاداری‌ها به همان رویه‌ای که بین مومنین و شیعیان مرسوم است، انجام گردد. خداوند همه شماها را از عزاداران واقعی آن حضرت (ع) قرار دهد.


حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی
بسمه‌تعالی
عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع است. ولی باید به گونه‌ای برگزار گردد که موجب وهن مذهب نگردد و آسیبی به بدن وارد نشود و مداحان محترم از اشعار کفرآمیز یا آلوده به شرک یا مضامینی که در شأن حضرت معصومین (ع) و پیرو آنان نیست، خودداری ورزند و استفاده از آلات موسیقی مناسب مجالس لهو و فساد جایز نیست و برهنه شدن به هنگام عزاداری در صورتی که در حضور زنان باشد حرام و اگر زنان نباشند در شأن این مجالس نیست.


حضرت آیت‌الله العظمی یوسف صانعی
بسمه‌تعالی
هر نحو عزاداری برای سیدالشهداء حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) که افراط و هتک مقام شهادت و امامت نزد شیعه در او نباشد و در مسیر پیدایش راه پیروی از آن وجود مقدس باشد جایز است و حسب فرموده امام امت (سلام‌الله علیه) عزاداری سنتی مانعی ندارد و نباید راه‌های جدیدی که منشأ حرف و حدیث است انتخاب نموده و از انجام اعمال و به کار بردن الفاظی که موجب وهن و عزاداری و توهین به مقام والای ائمه (علیهم السلام) می‌باشد، باید پرهیز نمود و عزاداری‌ها بهتر است به همان شیوه عزاداری سنتی و روضه‌خوانی انجام شود.


حضرت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی
عزاداری سیدالشهداء – سلام‌الله علیه- که مایه‌ی عزت و عظمت اسلام است باید با موازین شرع کاملا منطبق باشد زیرا سالار شهیدان برای احیاء دین جام شهادت را نوشیدند بنابراین هر نوع سخنی که برخلاف دین باشد برخلاف مقصد ایشان می‌باشد. غلو درباره ائمه‌ی اطهار علیهم السلام پدیده‌ای است که امامان معصوم با آن مبارزه کرده‌اند و هیچگاه آن را نپذیرفته‌اند. جمله‌ «انا للحسین و انا الیه راجعون» کلمه‌ باطلی است که نباید به زبان آورده شود. آقا امام محمدباقر و امام جعفر صادق و امام هشتم (علیهم السلام) بیزاری خود را از غالیان اعلام کرده‌اند. بنابراین باید به جای غلو، از فضایل و مناقب و مقامات آنان که در لسان نبی اکرم و اوصیاء آمده است استفاده کرده و اثر انقلاب ایشان را در ابقاء اسلام تشریح کرد و این جمله را شرح کرد که اسلام محمدی الحدوث و حسینی البقاء است بنابراین مداحان و ذاکران از هر نوع افراط و تفریط پرهیز کنند.

 

منبع: شفقنا


کد خبر: 1393811301948
1393/8/11

Share

آخرین مطالب
1393/8/11: فتوای هفت تن از مراجع عظام تقلید درباره آسیب زدن به خود درعزاداری ها
1393/8/11: حضرت آيت الله مکارم شيرازي: / تاثيرگذاري صدا و سيما در يکپارچه سازي عزاداري هاي محرم
1393/8/9: درس هاي نجات بخش نهضت كربلا(سلسله نوشتار حضرت آيت الله صافي به مناسبت ماه محرّم الحرام/4)
1393/8/6: حضرت آیت الله شبیری زنجانی: / اهل منبرمطالب مستند بیان کنند /متاسفانه برخی کمتر به واقعیت پابندند
بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن