صفحه اول  اخبار اندیشه آخرین استفتائات آثار فقهی مرجع استخاره تماس با ما درباره ما
مرجع ما پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه http://marjaema.com
مطالب مهم
تبلیغات
اخبار
اوقات شرعی
اخبار حوزه و دانشگاه
» تأکید نماینده مجلس بر اجرای قوانین حوزه زنان
» گزارش تصویری از مراسم عزاداری و سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
» پیکر آیت الله موسوی اردبیلی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
» بیانیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پی حکم اخیر شیخ الازهر: کشتار غیر مسلمین در هر کجای دنیا شدیداً محکوم است
صفحه اول  >> اخبار >>
مرجع ما | اهل منبرمطالب مستند بیان کنند /متاسفانه برخی کمتر به واقعیت پابندند
بازدید این صفحه: 4324          تاریخ انتشار: 1393/8/6 ساعت: 03:05:03
حضرت آیت الله شبیری زنجانی:
اهل منبرمطالب مستند بیان کنند /متاسفانه برخی کمتر به واقعیت پابندند

متاسفانه برخی از اهل منبر کمتر به واقعیت پابندند و در درجه اول به جذاب بودن و گرفتن منبرشان فکر می کنند درحالی که این روضه یک بهانه و معونه برای هدایت مردم در راستای خواست خداست و لذا باید سعی شود مطلبهای اساسی و مستند ارائه شود نه مطالبی که صرفا خوشایند مردم است. البته خوب است که مطالب خوشآیند مردم بیان شود اما مطالبی انتخاب شود که مستند هم هست و جنبه هدایتگری و اصلاح برای جامعه دارد.

موضوع: گفتگو

 

 

به گزارش مرجع ما (پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه)؛

 

 

مراجع همواره راهنما و هدایتگر جوامع دینی بوده اند و مردم متدین عمل به رهنمودهای این بزرگواران را حرکت در مسیر اهل بیت علیهم السلام می دانند.برای آنان که رضایت ائمه علیهم السلام مهم است رهنمودهای نهاد مرجعیت معنای ویژه ای دارد و ملاکهای این فقیهان متقی و عالم یکی از اصلی ترین معیارها برای تشخیص سره از ناسره است.  حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی از مراجع عالی قدر شیعه که در بین اهل علم به تقوا، اخلاص و علمیت شناخته می شود یکی از این مراجع شیعه است که سخنان پدرانه او راهگشای اهل ایمان است.
همزمان با فرارسیدن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به محضر این مرجع عالی قدر رسیدیم و نظرات ایشان را درباره آسیبهای عزاداری ها جویا شدیم.

گفت و گوی شفقنا با این مرجع تقلید شیعیان را بخوانید:
* این روزها سخنان زیادی درباره نحوه عزاداری ها گفته می شود و شاهد ایجاد سبکهای جدید در عزاداری هستیم. نظر حضرت عالی در این باره چیست؟

عزاداری برای امام حسین علیه السلام و سایر آن بزرگوارنی که در کربلا به شهادت رسیدند از عالی ترین عبادات است که در شکل گیری اعتقادات مردم تاثیر زیادی دارد لذا باید به گونه ای عمل شود که مرضی حضرات معصومین علیهم السلام باشد. نحوه عزاداری در زمان ها و مکان ها ی مختلف با در نظر گرفتن عرف تعیین می شود و لذا با گذشت بیش از هزار سال شاهد شور بیشتر در عزاداری ها هستیم ولی باید توجه داشت که نحوه عزاداری ها در برخی موارد صحیح نیست و حتی گاهی رگه هایی از رفتارهای صوفیانه در عزاداری ها دیده می شود. این خیلی بد است که انسان طریقه ای را که ما می دانیم مرضی خدای متعال و حضرت رسول صل الله علیه و آله  نیست در عزاداری دنبال کند. عزاداری در درجه اولِ عبادات است و طریقه آن باید مرضی الهی باشد.

* برخی معتقدند رفتارهایی مانند رفتار مردم خرم آباد که مردم به مناسبت عزا به خود گل می ریزند و یا اینکه در همین شهر قم عده ای گل به سر خود یا لباس خود می ریزند باعث وهن عزاداریهاست. نظر حضرت عالی در این باره چیست؟

نه اینها چه وهنی است؟! این چه حرفهایی است که زده می شود؟! این روش مورد تأیید فقهاء عظام و علماء سلف بوده است. شنیدم مرحوم آقای بروجردی مبتلا به چشم درد بودند و یک سالی افراد برای عزاداری به منزل ایشان می آیند و ایشان یک مقدار از همین گلهایی که عزاداران به خودشان مالیده اند به چشمش می گذارد و مشکل چشمشان برطرف می شود. ایشان تا نود سال عمر کردند و با این همه مطالعه و تحقیق تا آخر عمر به عینک نیاز پیدا نکرد.

* چند سالی است که عده ای  در مجلسهای عزا به همراه ذکر امام حسین علیه السلام از موسیقی استفاده می کنند. این روش مورد تایید است؟
سبکهایی که با موسیقی همراه می شود درست نیست . باید از اینها اجتناب کنند.  هر روز نمی شود یک حکم از احکام الهی را به بهانه های مختلف کنار بگذاریم و تحریف کنیم.

*در برخی از هیاتها برای سوگواری بیشتر فقط از مداح استفاده می شود و یا اگر روحانی دعوت می شود خلوت ترین زمان جلسه به منبر اختصاص داده می شود. نظر حضرت عالی در این باره چیست؟
بیان حرکت سیدالشهداء علیه السلام و مسائل دین مرهون زحمات علماء و اهل منبر و مادحین است که در طول سالها باعث زنده نگه داشتن دین شده است ولی اینکه روحانی در مجلس نباشد، راه انحرافی است و منشا و مقدمه راهی که باعث دورنگه داشتن مردم از تعلیمات اهل بیت و ائمه علیهم السلام می شود، همین حرکتهاست. حذف منبرها کار درستی نیست. منبر و مجلس امام حسین علیه السلام مکان آموزش افراد است. قدیم هم همین روش وجود داشت و مردم مطالب دینی را از مجلسها می گرفتند.
اوایل طلبگی ما در زنجان مرسوم بود که منبری اول احکام مورد ابتلا را برای مردم می گفت . برخی از احکام را مردم بلد نیستند و هدایت "بین الرشد" تبیین مسائل شرعی است. قدیم به این مساله مقید بودند اما متاسفانه الان به این مسائل کمتر توجه می شود. بهتر است مسائل مورد ابتلای مردم ابتدا گفته شود و سپس به بحث درباره موضوعی که انتخاب کرده اند بپردازند و این مطالب هم باید هم که گفته می شود جنبه هدایت داشته باشد.

*آسیبهای منبرهایی که وجود دارد چیست؟
بحمدالله منبری های زیادی از قدیم تا به امروز در دستگاه حضرت سید الشهداء علیه السلام خدمت کرده اند و با بیان مسائل مختلف در تبیین اهداف قیام حضرت سید الشهداء علیه السلام، عمل کرده اند ولی همین مساله که دیگر احکام شرعی کمتر گفته می شود از مشکلات منبر است و دیگر اینکه علیرغم خدمت بسیاری از اهل منبر و اخلاص ایشان، متاسفانه برخی از اهل منبر کمتر به واقعیت پابندند و در درجه اول به جذاب بودن و گرفتن منبرشان فکر می کنند درحالی که این روضه یک بهانه و معونه برای هدایت مردم در راستای خواست خداست و لذا باید سعی شود مطلبهای اساسی و مستند ارائه شود نه مطالبی که صرفا خوشایند مردم است. البته خوب است که مطالب خوشآیند مردم بیان شود اما مطالبی انتخاب شود که مستند هم هست و جنبه هدایتگری و اصلاح برای جامعه دارد. اگر نگوییم همه اعتقادات مردم قسمت مهمی از اعتقادات مردم به همین تبلیغات منبری ها مرتبط است. مبانی علمی در حوزه بررسی می شود اما آنچه در میان مردم اعتقاد ایجاد می کند عواطف است و این عواطف از طریق همین منبرها ایجاد می شود لذا باید مسیر درست باشد و این مرضی خدا ی متعال و حضرت رسول  صل الله علیه و آله است

*چه توصیه ای را برای منبری ها و هیاتی ها دارید؟
تلاش کنیم که ان شاء الله عملمان همراه با اخلاص باشد. اگر در منبر خلوص باشد تاثیر کلمات چندین برابر است. البته بیشتر افراد رعایت می کنند اما ما امیدواریم که این اخلاص و مستند حرف زدن عمومی شود. لازم است بدانیم که دو چیز در ایمان و اعتقادات مردم موثر است یکی تبلیغات منبری ها و یکی هم اعمال کسانی که به تدین شناخته می شوند. مردم به ما نگاه می کنند و اگر ما کژ رفتیم در اعتقادات مردم تاثیر منفی می گذارد لذا روحانیون  و متدینین ما باید در این زمینه خیلی دقت داشته باشند.

کد خبر: 139386301918
1393/8/6

Share

بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن